Початкова сторінка

Тарас Шевченко

Енциклопедія життя і творчості

?

12.1844 р. До Я. Г. Кухаренка

Грудень 1844 р. С.-Петербург

Отамане!

Будьте ласкаві, пришліть «Чорноморський побит» до мене в Академію.

Отамане, якби ти знав, що тут робиться. Тут робиться таке, що цур йому і казать. Козацтво ожило!!!

Оживуть гетьмани

В золотім жупані,

Прокинеться доля,

Козак заспіва:

Нема в краю

Нашім ні німця…


Примітки

Подається за рукописною копією М. О. Дикарєва з неповного тепер автографа, кінець якого не зберігся (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 77, № 127, арк. 21).

Датується за змістом листа (згадка про вистави українських п’єс аматорським театром Медико-хірургічної академії в Петербурзі), орієнтовно: грудень 1844 р., С.-Петербург.

Лист уривається на півфразі. Очевидно, друга його частина загублена до зняття копії.

Вперше надруковано в журналі «Зоря» (1895. – № 5. – с. 88) з незначною відміною: замість «німця» надруковано «німців».

Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Твори: В 2 т. – СПб., 1911. – Т. 2. – С. 350.

Козацтво ожило!!! – Йдеться про вистави українських п’єс на сцені аматорського студентського театру Медико-хірургічної академії в Петербурзі (див. лист до Я. Г. Кухаренка від 26 листопада 1844 р.).

Оживуть гетьмани… – авторемінісценція з поеми «Гайдамаки».

В. Є. Шубравський

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 31 (текст), с. 327 (примітки).