Початкова сторінка

Тарас Шевченко

Енциклопедія життя і творчості

?

23.03.1845 р. До Я. Г. Кухаренка

С.-Петербург 23 март[а] 1845. Академ[ия].

Отамане!

Я сьогодня Петербург покидаю. Буду літом у Таганрозі, то, будь ласкав, напиши до мене, як там шлях найти до твого гнізда. Бо мені дуже треба побачиться з тобою. Я якось оце писав до тебе, та, мабуть, не дійшло. Або запишався, або тобі ніколи, або, може, ждеш півтора року, щоб заплатить мені так, як [я] за твоє сало, ласку і добре слово заплатив. Не згадуй злого, а пом'яни добре і напиши мені хоч де ти живеш, щоб я знав, як долетіть до тебе. Бувай здоров. Отамане, пиши, коли матимеш час, до мене.

В Полтавскую губернию, в Миргородский повіт, в село Мариенское. На ім'я Александра Андреевича Лукьяновича с передачею щирому твоему Шевченкові.


Примітки

Подається за рукописною копією М. О. Дикарєва (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 77, № 127, арк. 21).

Вперше надруковано в газеті «Кубанские областные ведомости» (1899. – № 74).

Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Твори: В 2 т. – СПб., 1911. – Т. 2. – С. 350.

Я сьогодня Петербург покидаю. – Шевченко мав намір тоді виїхати в Україну 23 березня. Цим числом датований квиток Академії мистецтв за підписом конференц-секретаря В. І. Григоровича на проїзд «в малороссийские губернии для художественных занятий» [Тарас Шевченко. Документи та матеріали до біографії. – С. 66]. Але трапився попутник – О. А. Лук’янович, поміщик Миргородського повіту Полтавської губернії, майор у відставці, й Шевченко вирішив їхати з ним. О. А. Лук’янович же виїхав з Петербурга, як зазначено у «Прибавлениях» до «Санкт-Петербургских ведомостей» від 27 березня 1845 р. [див.: Жур П. Дума про Огонь. – К., 1985. – С. 21]. Отже, цього числа виїхав і Шевченко.

Буду літом у Таганрозі… – Здійснити цей намір поету не випало.

В. Є. Шубравський

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 32 – 33 (текст), с. 327 – 328 (примітки).