Початкова сторінка

Тарас Шевченко

Енциклопедія життя і творчості

?

27.11.1846 р. До куратора київського учбового округу О. С. Траскіна

Київ 27 ноября 1846 года.

Его превосходительству господину попечителю

Киевского учебного округа

свиты Его Императорского Величества

генерал-майору Траскину

От художника Академии

Тараса Григорьева сына Шевченка

Прошение

Окончив курс учения в Императорской Академии художеств в классе профессора истории Карла Брюллова и посвятив себя преимущественно изучению художественной стороны нашего Отечества, я бы желал употребить приобретенные мною в искусстве сведения на образование в оном молодых людей по тем самым началам, какие я усвоил себе под руководством знаменитого моего учителя. А потому осмеливаюсь всепокорнейше просить Ваше превосходительство определить меня на открывшуюся вакансию учителем рисования в университете св. Владимира, где я, кроме преподавания живописи, обязываюсь исполнять безвозмездно все поручения начальства по части литографирования в состоящем при университете литографическом заведении. При сем имею честь представить аттестат Императорской Академии художеств.

Художник Г. Шевченко


Примітки

Подається за оригіналом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 249, арк. 1 – 1 звор.). Рукопис О. Ф. Сенчила-Стефановського з власноручним підписом Шевченка: «Художник Т. Шевченко».

На проханні – резолюція О. С. Траскіна: «Представить просьбу эту министру вместе с представлением Совета и ответом о Буяльском. 27 ноября».

Вперше надруковано в журналі «Україна» (1907. – № 2. – С. 251 – 252). Вперше введено до зібрання творів у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів. – К., 1929. – Т. 3. – С. 25.

Траскін Олександр Семенович (1805 – 1855) – генерал-майор, куратор Київського учбового округу. В 1847 р. брав участь в арешті членів Кирило-Мефодіївського братства.

определить меня на открывшуюся вакансию учителем рисования в университете св. Владимира… – Після виходу у відставку 1846 р. учителя малювання Київського університету українського художника Капітона Степановича Павлова (1792 – 1852), знайомого Шевченка, серед претендентів на цю посаду, крім Шевченка, були: академік Й. І. Габерцеттель (на той час перебував у Лондоні), художники П. І. Шлейфер та І. В. Буяльський. Протягом трьох місяців вирішувалася справа про заміщення посади, і лише наприкінці лютого 1847 р. «в виде опыта на один год» Шевченка було призначено учителем малювання Київського університету [Тарас Шевченко. Документи та матеріали до біографії. – с. 87 – 88].

Т. М. Різниченко

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 230 (текст), с. 541 (примітки).